کد خبر: 380407
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - آبان ۷, ۱۳۹۸
                به گفته دکتر عباس نعیمی جورشری، روز بزرگداشت کوروش مشخصا بحثی است که به هویت بر می گردد. ما در زندگی روزمره خود با عناصر و نشانه هایی مواجه هستیم که بخشی از آنها به تقویم باز می گردد. به عبارت دیگر، تقویم هویت های پیشینیان ما... Read more »

 

 

 

 

 

 

 

 

به گفته دکتر عباس نعیمی جورشری، روز بزرگداشت کوروش مشخصا بحثی است که به هویت بر می گردد. ما در زندگی روزمره خود با عناصر و نشانه هایی مواجه هستیم که بخشی از آنها به تقویم باز می گردد. به عبارت دیگر، تقویم هویت های پیشینیان ما را بازنمایی می کند.

هویت امروز ما از سه بستر متاثر شده است. بستر نخست این هویت به ایران باستان و بستر دوم به ایران پس از اسلام باز می گردد. بستر سوم هویت امروزی ایرانیان اما آبشخورهای غربی دارد و تاثیرگذاری این بستر در نسل امروز بیشتر دیده می شود.
بنابر این، در تحلیل هویت یک ایرانی امروز با سه آبشخور مواجه هستیم و ذیل همین بحث می توان روز کوروش را بررسی کرد و به این سوال پاسخ داد که مواجهه با این روز بهتر است چگونه باشد.
اگر مدیریت کلان هر کشور، ملت یا جغرافیایی تلاش کند که یک وجه از وجوه آبشخوری هویتی را لغو، منع یا انکار کند بی تردید، جامعه در برابر این نگاه مقاومت یا شورش خواهد کرد. این شورش تجلی های متفاوتی دارد و اعتراضات مدنی، اعتراض در فضای مجازی و ناخرسندی های روانشناختی مصداق هایی از این شوریدن است.
من فکر می کنم که در برخوردهای سختگیرانه با روز کوروش ما با اعمال سلیقه رو به رو هستیم زیرا روز کوروش نافی هویت اسلامی نیست. اگرچه ممکن است برخی پارادایم ها در هویت ایرانی و هویت اسلامی با یکدیگر فاصله یا حتی اختلاف داشته باشند اما در موضوع کوروش موضوع اختلاف زایی وجود ندارد. اگرچه ما اطلاعات دقیقی درباره ایران باستان نداریم اما در همان اندازه ای که مشخص است، شخصیت کوروش شخصیتی موجه و اخلاقی بوده است تا جایی که شخصیت «ذوالقرنین» در قرآن کریم را به کوروش منتسب می کنند.
به هر روی، مواجهه انسدادی و ممانعت گونه با رخدادهایی مثل روز کوروش، مواجهه ای نفی آمیز است در حالی که توسعه ایران به رویکردی انسجامی نیاز دارد؛ رویکردی که نه در صدد فاصله انداختن میان هویت ها بلکه به دنبال ایجاد قرابت میان هویت ها باشد. بنابر این نه تنها نباید موضوع بزرگداشت کوروش انکار شود بلکه متولیان باید مردم را به برگزاری هرچه بهتر آن تشویق کند. چنین برخوردی انبساط و گشاده دستی مسوولان در قبال علقه های فرهنگی مردم را نشان می دهد و بی تردید به انسجام ملی و تسهیل مسیر توسعه می انجامد.
توجه به رویدادهای فرهنگی که با هویت جامعه ایرانی گره خورده، همواره مورد تاکید جامعه شناسان و پژوهشگران علوم اجتماعی و فرهنگی بوده است. از این رو، برگزاری روز بزرگداشت کوروش که بسیاری آن را از نشانه های هویت تاریخی خود می دانند اگر با رعایت اصول اخلاقی و قانونی صورت گیرد، می تواند به جای چالش زایی فرصت ساز باشد.

ارسال به تلگرام
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای