کد خبر: 412088
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - ژانویه 8, 2020
سپاه پاسداران بامداد چهارشنبه چند موشک بالستیک به دو پایگاه عین اسد و اربیل عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است شلیک کرد. هنوز تعداد احتمالی کشته‌شدگان یا مجروحان مشخص نیست. با این حال بر اساس برخی گزارش‌ها تعدادی عراقی کشته یا زخمی شده‌اند. هیئت مامور سازمان ملل متحد در عراق خواستار جلوگیری از شدت... Read more »

سپاه پاسداران بامداد چهارشنبه چند موشک بالستیک به دو پایگاه عین اسد و اربیل عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است شلیک کرد. هنوز تعداد احتمالی کشته‌شدگان یا مجروحان مشخص نیست. با این حال بر اساس برخی گزارش‌ها تعدادی عراقی کشته یا زخمی شده‌اند.

هیئت مامور سازمان ملل متحد در عراق خواستار جلوگیری از شدت گرفتن مناقشه شد

هیئت مامور سازمان ملل متحد به حملات موشکی ایران واکنش نشان داد و خواستار خویشتن داری دو طرف مناقشه جاری در عراق شد.

در بیانیه هیئت مامور سازمان ملل متحد آمده است که عراق نباید بهای رویارویی و خصومت طرفین مناقشه جاری را بپردازد. در این بیانیه همچنین از طرفین خواسته شده است هر چه سریعتر خویشتن‌داری را در پیش گیرند و گفتگوها را آغاز کنند.

هیئت مامور سازمان ملل متحد حملات انجام شده در عراق را ناقض حاکمیت این کشور توصیف و ثمره اینگونه اقدامات را بالاگرفتن خشونت و تنش عنوان کرده است.

رئیس پارلمان عراق حمله ایران را نقض حاکمیت ملی کشورش خواند

رئیس پارلمان عراق نسبت به حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی ائتلاف در کشورش واکنش نشان داد و آنرا به عنوان «نقض حاکمیت عراق از سوی ایران» محکوم کرد.

حملات ایران به دو پایگاه «عین‌الاسد» و اربیل که گفته می‌شود با بیست و دو فروند موشک بالیستیک صورت گرفته از سوی تهران به عنوان اقدام تلافی جویانه به کشتن شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس تعبیر شده است.

محمد الحلبوسی، فرماندار سابق استان سنی نشین انبار و رئیس فعلی پارلمان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما حملات سحرگاه امروز (چهارشنبه ۱۸ دی ماه) را به عنوان نقض حاکمیت عراق از سوی ایران محکوم می‌کنیم و به طور مطلق مخالف آن هستیم که طرفین این مناقشه از خاک و حریم هوایی کشور ما برای تصویه حساب میان خود استفاده کنند.»

بوریس جانسون ایران را به کاهش فوری تنش دعوت کرد

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا ضمن محکوم کردن حملات ایران به پایگاه‌های ائتلاف در عراق از تهران خواست فورا در جهت کاستن از تنش موجود و جلوگیری از بالاگرفتن خشونت‌ها اقدام کند.

نخست وزیر بریتانیا که در حضور نمایندگان پارلمان کشورش سخن می‌گفت، ضمن محکوم کردن این حملات تاکید کرد: «ایران نباید بازهم دست به این حملات غیرمحتاطانه و خطرناک بزند بلکه بهتر است که از این پس در جهت کاهش فوری تنش‌ها اقدام کند.»

آقای جانسون در خصوص قاسم سلیمانی که حملات موشکی ایران به پایگاه‌های ائتلاف به تلافی کشته شدن وی انجام شد گفته است که «این مرد دستانش به خون نیروهای بریتانیا آلوده بود.»

ناتو حمله موشکی ایران به نیروهای آمریکایی در عراق را محکوم کرد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو حملات موشکی ایران به پایگاه‌های مورد استفاده توسط نیروهای آمریکایی در عراق را که در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی صورت گرفت،‌ محکوم کرد.

آقای استولتنبرگ با انتشار توییتی تاکید کرد که ناتو از ایران می‌خواهد از دست زدن به هرگونه اقدام جدید خشونت‌آمیز خودداری کند.

این درحالی است که به گفته یک مسئول ناتو این حملات هیچگونه تلفاتی در میان نیروهای مامور از سوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در عراق برجای نگذاشته است. نیروهای ناتو بر اساس توافقی که با دولت عراق صورت گرفته مسئولیت آموزش نیروهای نظامی عراق را برعهده دارند.

نخست وزیر عراق: گزارشی از تلفات حمله به پایگاه‌‌های ائتلاف دریافت نکردیم

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در نخستین واکنش به حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در کشورش گفت که هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حملات دریافت نکرده‌ است.

نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کند همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری و احترام به توافق‌های بین‌المللی دعوت کرد.

آقای عبدالمهدی همچنین بحران موجود را برای کشورش، منطقه و جهان بسیار خطرناک توصیف کرده و نسبت به وقوع یک جنگ مخرب و تمام عیار هشدار داده است.

فرانسه حمله ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق را محکوم کرد

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای هشدار داد که آنچه هم اکنون در عراق مهم است، اهمیت ادامه مبارزه با داعش است.

پاریس همچنین بر احترام به حاکمیت عراق تاکید کرده است.

از سوی دیگر شرکت هواپیمایی ایرفرانس نیز اعلام کرده است که پروازهای خود در آسمان ایران و عراق را به حالت تعلیق درآورده است.

وزیر دفاع ایران: امیدواریم این اقدام سپاه، درسی به یاد ماندنی برای آمریکا باشد

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران می گوید حمله به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق با ده‌ها فروند موشک‌ ساخت ایران صورت گرفته است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در خصوص پایگاه‌های هدف قرار گرفته در جریان این حمله موشکی تصریح کرد: «یک پایگاه مهم آمریکایی که خود آنها گفتند برای این پایگاه هزینه‌های زیادی انجام داده‌اند، برای اولین‌بار در تاریخ و پس از جنگ جهانی دوم پایگاه آمریکا مورد اصابت قرار گرفت؛ من این پیروزی بزرگ را به ملت عزیز و نیروهای مسلح تبریک عرض می‌کنم.»

امیر حاتمی با اشاره به این نکته که آمریکایی‌هایی ها به خوبی می‌دانستند انجام اقدام تلافی جویانه پس از کشته شدن فرمانده پیشین سپاه قدس حتمی است، تاکید کرد: «البته آمادگی آنها منجر به این نشد که بتوانند جلوی اصابت موشک‌ها را بگیرند اما حتماً تمهیداتی را برای جلوگیری از تلفات انجام داده بودند.»

وزیر دفاع ایران ضمن محکوم کردن آنچه وی «اقدامات تروریستی آمریکا» خواند،‌ تهدید کرد: انتقام سخت را گرفتیم. کار بعدی حتماً متناسب با اقدامی است که آنها انجام می‌دهند.

وی سپس بر تخلیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق به موجب مصوبه قانونی مجلس این کشور تاکید کرد و گفت: «ملت ایران یک خواسته بزرگ‌تر دارد که این خواسته حتماً استمرار پیدا خواهد کرد و آن بیرون راندن وجود نحس آمریکا از این منطقه است.»

حشد شعبی: واکنش عراق شدیدتر از ایران خواهد بود

یک فرمانده نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به حشد شعبی روز چهارشنبه پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق واشنگتن را به واکنشی شدید‌تر از آنچه ایران انجام داده است،‌ تهدید کرد.

قیس خزعلی،‌ دبیر کل عصائب اهل حق،‌ یکی از گروهای تشکیل دهنده حشد شعبی با انتشار توئیتی تاکید کرد: «پاسخ نخست ایران به ترور شهید سلمانی داده شد، اکنون نوبت پاسخ عراق به ترور فرمانده شهید المهندس است.»

این فرمانده نیروهای شبه نظامی عراق در ادامه تصریح می‌کند: از آنجا که عراقی‌ها مردمی شجاع و غیرتمند هستند پاسخ آنها کمتر از آنچه ایران انجام داده نخواهد بود.

چین کلیه طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت کرد

چین پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق که در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی انجام شد کلیه طرف‌های این مناقشه را به خویشتن داری دعوت کرد.

جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن دعوت به آرامش تاکید کرد که تشدید بیشتر تنش‌ها در خاورمیانه به نفع هیچ یک از طرف‌های مناقشه نیست.

سخنگوی وزارت خارجه چین با اعلام اینکه کشورش نگران وضعیت خاورمیانه است از تهران و واشنگتن خواست اختلافات خود را از طریق گفتگو و مذاکره و نیز راه‌‌های مسالمت آمیز حل کنند.

وی در ادامه تاکید کرده است که پکن از نزدیک تحولات را بررسی کرده و نقشی مسئولانه برای کاهش تنش‌ها برای خود قائل است.

پکن یکی از طرف‌های توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان قدرت‌های جهانی و تهران و نیز یکی از مهم‌ترین وارد کنندگان نفت خام ایران است.

فرماندهی نظامی عراق: ۲۲ موشک به دو پایگاه شلیک شد

فرماندهی نظامی عراق صبح روز چهارشنبه اعلام کرد که دو پایگاه نظامی در این کشور با ۲۲ موشک هدف قرار گرفته اما به هیچیک از نیروهای ارتش آسیبی وارد نشده است.

پیش از این منابع ایرانی از شلیک ۱۵ موشک به سوی دو پایگاه نیروهای آمریکایی در غرب عراق و اقلیم کردستان این کشور خبر داده و بر کشته شدن دست کم ۸۰ نفر تاکید کرده بودند.

این حمله یک روز پس از خاکسپاری سردارسلیمانی، فرمانده سپاه قدس صورت گرفته است که بامداد جمعه در جریان عملیات پهپادی ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شده بود.

در بیانیه فرماندهی ارتش عراق آمده است که این کشور بین ساعات ۱.۴۵ تا ۲.۱۵ بامداد روز چهارشنبه هدف اصابت ۲۲ فروند موشک قرار گرفت.

این بیانیه می‌افزاید که از این میان ۱۷ موشک به پایگاه هوایی «عین الاسد» و ۵ موشک به پایگاه دیگری در اربیل اصابت کرده است که در هر دو پایگاه نیروهای ائتلاف بین المللی حضور داشتند.

فرماندهی نظامی عراق در ادامه تاکید می‌کند که «هیچیک از نیروهای عراقی در این حملات کشته نشده اند.»

حملات موشکی ایران که در جریان عملیاتی تحت عنوان «شهید سلیمانی» صورت گرفته از سوی مقامات ایران به عنوان پاسخی انتقام گونه به شهادت فرمانده پیشین سپاه قدس عنوان شده است.

ژاپن خواستار گفتگو برای کاهش تنش‌ها شد

معاون نخست‌وزیر ژاپن ضمن ابراز نگرانی شدید از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، خواستار آن شد که «تمامی طرفهای درگیر برای کاهش تنش‌ها از تلاش‌های دیپلماتیک بهره ببرند.»

وی همچنین تأیید کرد که شورای امنیت ملی ژاپن با حضور شینزو آبه، نخست‌وزیر و وزرای دفاع و خارجه روز چهارشنبه تشکیل جلسه داده است.

ژاپن پیش‌تر اعلام کرده بود یک ناو و دو جنگندهٔ خود را برای محافظت از کشتی‌های این کشور راهی خلیج فارس می‌کند.

نیوزیلند خواستار خویشتن‌داری طرفین شد

وزیر خارجهٔ نیوزیلند ضمن درخواست «خویشتن‌داری و استفاده از دیپلماسی و گفتگو» اعلام کرد کشورش از طریق «کانال‌های دیپلماتیک و نظامی» برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه تلاش می‌کند.

وی اعلام کرد مهم آن است که نیروهای نیوزیلندی حاضر در عراق که در کمپ تاجی در نزدیکی بغداد مستقر هستند، آسیبی ندیده‌اند.

ادعای ایران: ۸۰ آمریکایی در پایگاه عین‌الاسد کشته شدند

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از «یک منبع آگاه در سپاه پاسداران» اعلام کرد: «دست‌کم ۸۰ نظامی آمریکایی در این حمله کشته شده‌اند… و تعدادی هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد و تجهیزات فراوان نظامی آسیب‌های جدی دیده‌اند.»

به گفته او در جریان این حمله پانزده موشک به پایگاه عین الاسد اصابت کرده که هیچکدام بوسیله سیستم راداری ارتش آمریکا رهگیری نشده‌اند و «دقت و شدت اصابت موشک‌های شلیک شده به حدی بوده است که برخی از آن‌ها همزمان چند هدف حساس را تخریب کرده‌اند.»

او همچنین هشدار داده است: «دست‌کم ۱۰۴ هدف از مواضع آمریکایی‌ها و متحدانش، در منطقه شناسایی شده‌اند که اگر آمریکایی‌ها مجددا مرتکب هرگونه خطایی شوند، این مواضع هدف حمله قرار خواهند گرفت.»

هشدارهای هند به شهروندانش: از سفر غیرضروری به عراق خودداری کنید

وزارت خارجه هند بامداد چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست تا از «سفر غیرضروری» به عراق خودداری کنند و «با توجه به شرایط حاکم بر عراق، آن دسته از اتباع هندی که در عراق ساکن هستند نیز هوشیار باشند و از سفر در داخل خاک این کشور پرهیز کنند.»

در این بیانیه آمده است که سفارت هند در بغداد و کنسولگری آن در اربیل، همچنان فعال هستند.

دستور فیلیپین به شهروندانش: خاک عراق را به سرعت ترک کنید

ادواردو منز، سخنگوی وزارت خارجه فیلیپین اعلام کرد: «سطح هشدارها در سراسر خاک عراق به ۴ افزایش یافته است و بر همین اساس فیلیپین خواستار تخلیه اجباری شهروندانش است.»

در حال حاضر ۱۶۰۰ شهروند فیلیپین در عراق مشغول به کار هستند. بیش از نیمی از آنها در اقلیم کردستان عراق فعالند و مابقی در تاسیسات تحت نظارت آمریکا یا دیگر کشورهای خارجی در سراسر این کشور و مراکز تجاری اربیل حضور دارند.

به یکی از کشتی‌های این کشور که به تازگی فرانسه را به مقصد فیلیپین ترک کرده بود نیز دستور داده شده تا در نزدیکی عمان و امارات باقی بماند و به فیلیپینی‌های نیازمند کمک برای خروج از این منطقه کمک کند.

پرواز هلی کوپترهای آمریکایی بر فراز منطقه سبز بغداد

عراقی‌ها در حالی روز چهارشنبه را آغاز کردند که در سراسر شب گذشته، هلی کوپترهای آمریکایی بر فراز پایتخت، بویژه منطقه سبز آن که سفارت ایالات متحده آمریکا در آنجا واقع است، در حال پرواز بودند.

عراقی‌ها امیدوارند که کشورشان یک بار دیگر به میدان نبرد تبدیل نشود؛ نبردی که این بار ایرانی‌ها در یکسو و آمریکایی‌ها در سوی دیگر آن قرار دارند.

دهها سال است که عراقی‌ها گرفتار چرخه‌ای از خشونت، تهاجم، تحریم، بمب گذاری و سرکوب‌های وحشیانه هستند.

گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر استرالیا

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که در جریان حملات ایران به هیچ‌یک از کارکنان این کشور در عراق آسیب نرسیده است. استرالیا حدود ۴۰۰ نیرو در عراق دارد. آقای موریسون همچنین با رئیس جمهوری آمریکا درباره وضعیت افغانستان تلفنی گفتگو کرد.

«نیروها زمان کافی داشتند»

شبکه سی ان ان به نقل از یک مقام نظامی آمریکا گزارش داد که آژیر هشدار در هر دو پایگاه پیش از اصابت موشک‌ها به صدا درآمده بود و کارکنان و افراد حاضر در آنها «زمان کافی برای استقرار در پناهگاه‌» در اختیار داشتند.

پاسخ وندی شرمن به ترامپ: الان وقت تکبر نیست

وندی شرمن، نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران روز چهارشنبه در پاسخ به توییت رئیس جمهوری آمریکا نوشت: «همه چیز خوب است؟؟ واقعا. اگر کس دیگری این حرف را می‌زد دونالد ترامپ او را تحقیر می‌کرد. البته که اگر تلفاتی نباشد خوب است، امیدوارم به همین اندازه برای عراقی‌ها خوب باشد. اما [آقای ترامپ‫‪‫‫‬‪‪‫‫] الان وقت تکبر نیست.»

خطوط هوایی سنگاپور پرواز در آسمان ایران را متوقف کرد

خطوط هوایی سنگاپور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی از پرواز در آسمان ایران اجتناب می‌کند. در این بیانیه آمده است که این شرکت با توجه به اتفاقات پیش آمده در منطقه پروازهای خود را از آسمان ایران به سایر مسیرها منتقل کرده و تحولات را با دقت دنبال خواهد کرد.

ترامپ: همه چیز خوب است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی نوشت: «همه چیز خوب است! موشک‌هایی از ایران به دو پایگاه نظامی در عراق شلیک شد. برآورد تلفات و خسارت در حال انجام است. تا الان همه چیز خوب است! ما قوی‌ترین و مجهزترین نیروی نظامی جهان را داریم. من فردا صبح در این‌باره صحبت خواهم کرد.»

مقام آمریکایی: تعداد احتمالی قربانیان حمله اندک است

یک مقام آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که هنوز از تعداد احتمالی کشته یا زخمی‌شدگان اطلاعی در دست نیست اما «اگر هم کسی کشته یا زخمی شده باشد این شمار بسیار اندک است.»

این مقام همچنین گفت که ۱۵ موشک از ایران شلیک شده‌ که از این میان ۱۰ فروند به پایگاه عین الاسد و ۱ فروند به پایگاه اربیل برخود کرده‌اند و ۴ موشک دیگر به هدف نخورده‌اند.

محمد جواد ظریف«ما جنگ نمی‌خواهیم»

جواد ظریف، وزیر امور خارجه با انتشار توییتی حمله ایران را «حق دفاع مشروع» بر اساس «ماده ۵۱ منشور ملل متحد» دانست و تاکید کرد که حملات ایران اقدامی «متناسب» در پاسخ به «حمله بزدلانه آمریکا علیه شهروندان و مقامات نظامی ارشد» ایران بود. وی در این پیام تاکید کرد که تهران به دنبال افزایش تنش یا جنگ نیست اما «در برابر هرگونه تجاوز» از خود دفاع می‌کند.

پیش از این نیز تهران با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که «به دنبال جنگ نیستیم و درباره هرگونه ماجراجویی نظامی علیه خود هشدار می‌دهیم.»

محدودیت پرواز در منطقه

اداره هوانوردی فدرال با انتشار اطلاعیه‌ای پرواز هواپیماهای غیرنظامی آمریکا را در آسمان ایران، عراق، خلیج فارس و دریای عمان ممنوع کرد. در این اطلاعیه‌ آمده است که اداره هوانوردی آمریکا به دلایل امنیتی پرواز کلیه شرکت‌های آمریکایی را ممنوع کرده و «از نزدیک تحولات خاورمیانه را رصد می‌‌کند و اطلاعات خود را در اختیار مقامات هوانوردی سایر کشورها قرار می‌دهد.»

پرواز تعدادی هواپیماهای نظامی بر فراز بغداد

خبرگزاری فرانسه بامداد چهارشنبه از «پرواز تعداد زیادی هواپیمای نظامی» بر فراز بغداد خبر داد. با این حال مشخص نشده این هواپیماها متعلق به چه کشوری هستند.

ایت الله خامنه‌ای، رهبر ایران: به آمریکا سیلی زدیم

رهبر ایران روز چهارشنبه ساعاتی پس از حملات موشکی سپاه به دو پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق که در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس انجام شد از این حملات به عنوان «سیلی به آمریکا» یاد کرد.

ایشان با تاکید بر این که چنین پاسخ‌هایی جبران حمله آمریکا به فرمانده سپاه پاسداران را نمی‌کند، تصریح کرد: «کارهای نظامی به این شکل کفایت اون قضیه را نمی کند مهم آن است که حضور فساد برانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود.»

بیانیه سپاه

سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی بوده است.

این بیانیه که با «بسم القاصم الجبارین» آغاز شده عملیات موشکی با نام «شهید سلیمانی» را «تحقق وعده صادق» خوانده است.

هنوز تعداد دقیق موشک‌ها اعلام نشده اما بیانیه سپاه آن‌ را «ده‌ها» فروند اعلام کرده است. برخی رسانه‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که ۵ تا ۶ راکت و حدود ۳۰ موشک به پایگاه عین الاسد شلیک شده است.

در این بیانیه همچنین به آمریکا «هشدار» داده شده که هر «تحرک دیگر» پاسخ «دردناک و کوبنده‌تر دیگری» خواهد داشت و نیروهای نظامی ایران هر سرزمینی را که «به هر ترتیب مبدأ اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد» هدف حمله قرار خواهند داد.

در آخرین بخش بیانیه سپاه به مردم آمریکا «توصیه» شده است که برای پیشگیری از خسارت‌های بیشتر، سربازان آمریکایی را از منطقه فراخوانده و اجازه ندهند…جان نظامیان آن کشور بیش از این به خطر افتد.»

این حمله علیه پایگاه عین الاسد انجام شده که به گفته رسانه‌های ایران بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است.

در همین حال شبکه المیادین از شنیده شدن صدای انفجار در تاسیسات نظامی متعلق به آمریکا در نزدیکی فرودگاه اربیل خبر داد.

واکنش دولت آمریکا

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون حمله به دو پایگاه نظامی آمریکا را تایید کرد. در بیانیه پنتاگون آمده است که ایران «پایگاه نظامی عین السد و اربیل که محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا و کارکنان ائتلاف بین‌المللی است را هدف قرار داده است.»

سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که پنتاگون در حال بررسی میزان خسارت‌ وارده به تاسیسات نظامی آمریکاست.

مایک پمپئو و مارک اسپر، وزیران خارجه و دفاع آمریکا برای بررسی اوضاع وارد کاخ سفید شده‌اند.

یک منبع دیپلماتیک نیز گفته است که دقایقی پس از حمله، آقای پمپئو با نخست‌وزیر عراق گفتگوی تلفنی داشته است.

استفانی گریشام، مدیر روابط عمومی کاخ سفید گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان حمله قرار گرفته و گزارش‌ها را از نزدیک دنبال می‌کند. با این وجود به‌رغم اعلام قبلی، کنفرانس خبری آقای ترامپ لغو شد. به گفته کاخ سفید قرار است وی روز چهارشنبه سخنرانی کند.

رئیس مجلس نمایندگان: آمریکا و جهان تاب جنگ دیگری را ندارد

به گزارش شبکه سی ان ان، یک نماینده کنگره آمریکا گفته است نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور پس از شنیدن خبر به نمایندگان گفت که «دعا کنید». به گزارش این شبکه رای‌گیری در مجلس نمایندگان برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهور جهت آغاز جنگ به هفته آینده موکول شد. این طرح قرار بود این هفته به رای گذاشته شود.

خانم پلوسی همچنین با انتشار توییتی نوشت: «پس از حمله به نیروهایمان در عراق، به دقت اوضاع را دنبال می‌کنم. ما باید از امنیت کارکنانمان در عراق اطمینان حاصل کنیم، از این جمله برای پایان دادن به خشونت‌ها باید به اقدامات تنش‌زا و بی مورد دولت خاتمه داد و از ایران نیز خواست تا به خشونت خود پایان دهد. آمریکا و جهان تاب جنگ دیگری را ندارد.»

دفتر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که چند سناتور کلیدی در جریان جزئیات قرار داده شده‌اند.

واکنش مقامات ایران

سعید جلیلی، دبیر سابق شورای امنیت ملی دقایقی پس از حمله، توییتی با پرچم ایران منتشر کرد. به نظر می‌رسد این واکنشی به توییت دونالد ترامپ پس از حمله به کاروان حامل قاسم سلیمانی باشد.

آقای ترامپ پس از تایید کشته شدن قاسم سلیمانی، توییتی بدون متن و تنها با پرچم آمریکا منتشر کرده بود.

عکس العمل منفی بازار به حمله موشکی

در پی این حمله شاخص سهام بازار بورس توکیو، نیکی ۲.۴ درصد سقوط کرد. همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد که قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای آسیا ۴.۵ درصد افزایش یافت و بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس به ۶۵ دلار و ۵۴ سنت رسید.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, , , ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای