کد خبر: 438610
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - 2020-02-12
کپی رایتAP در حالی که روسیه تا سال ۲۰۱۸ بزرگترین خریدار چای هند محسوب می‌شد، آمارهای جدید منتشره نشان می‌دهند ایران با پیشی گرفتن از روسیه به بزرگترین وارد کننده چای هند تبدیل شده است. بنابر بر ارقام منتشره ایران در سال گذشته میلادی ۵۳.۵ میلیون کیلوگرم چای از هند وارد کرده است که افزایشی... مطالعه بیشتر »
تحریم‌ها ایران را به بزرگترین خریدار چای هند تبدیل کرده است
کپی رایتAP

در حالی که روسیه تا سال ۲۰۱۸ بزرگترین خریدار چای هند محسوب می‌شد، آمارهای جدید منتشره نشان می‌دهند ایران با پیشی گرفتن از روسیه به بزرگترین وارد کننده چای هند تبدیل شده است.

بنابر بر ارقام منتشره ایران در سال گذشته میلادی ۵۳.۵ میلیون کیلوگرم چای از هند وارد کرده است که افزایشی ۷۴ درصدی را در مقایسه با سال قبل از آن نشان می دهد. این در حالی است که قیمت هر کیلوگرم چای صادراتی به ایران از ۲۵۵ روپیه به ۲۷۶ روپیه (معادل حدود ۴ دلار) رسیده است.

روسیه در مدت مشابه ۴۶ میلیون کیلوگرم چای از هند وارد کرده است.

اعظم منعم، رئیس شرکت چای مک لیود راسل هند و یکی از بزرگترین صنایع صادراتی این کشور، درباره رسیدن ایران به مقام اولین مقصد چای هند در دنیا به بلومبرگ گفت: «این افزایش چشمگیر حقیقتا به دلیل توافق تجاری روپیه‌- ریال با ایران ایجاد شده است.»

ایران و هند در پی وضع تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور مشترک توافق کردند نقل و انتقال مالی بین دو کشور از طریق بانک دولتی یو سی او و بر اساس روپیه هند صورت گیرد.

بر اساس توافق امضا شده میان دو دولت، موجودی حساب ایران نزد بانک دولتی هند می‌تواند صرف خرید کالا از هند یا سرمایه گذاری در پروژه‌های صنعتی این کشور شود. همچنین ایران اجازه دارد از محل روپیه‌های حاصل از صادرات نفت برای خرید اوراق قرضه دولت هند یا پرداخت هزینه تحصیل دانشجویان ایرانی هزینه کند.

هند یکی از بزرگترین صادرکنندگان چای در جهان به شمار می رود. در سال گذشته این کشور ۲۴۸ میلیون کیلوگرم چای صادر کرد که کاهشی ۳ درصدی را در صنعت صادرات چای این کشور نسبت به سال قبل از آن نشان میدهد.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, , , , , ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای