کد خبر: 485353
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - آوریل 16, 2020
در حالی که این روزها بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا از سوی ایالات متحده آمریکا (نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر) در سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده است، رئیس‌جمهور آمریکا همچنان دم از کنترل شرایطی می‌زند که تا به حال بیش از ۲۳ هزار نفر از مردم در این کشور جان خود را از... Read more »

در حالی که این روزها بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا از سوی ایالات متحده آمریکا (نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر) در سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده است، رئیس‌جمهور آمریکا همچنان دم از کنترل شرایطی می‌زند که تا به حال بیش از ۲۳ هزار نفر از مردم در این کشور جان خود را از دست داده‌اند و روند صعودی انتشار این بیماری در آمریکا نگران‌کننده تر از دیگر نقاط جهان است. کشوری که تا یک ماه پیش آن‌چنان خطر این ویروس را جدی نمی‌گرفت، این روزها شاهد دفن اجساد به‌صورت ‌دسته‌جمعی (در‌ هارتلند نیویورک) و به‌دلیل نبود فضای کافی در سردخانه‌هایش است و حالا زمانی‌ که موضوع کرونا برای دولت ترامپ جدی شده، این بحران در بالاترین حد خود، بیشتر ایالت‌های آن را فرا گرفته است. لغو قرنطینه از دیگر دستوراتی است که در چند روز گذشته از سوی رئیس جمهور به فرمانداران ایالت‌های سراسر آمریکا ارسال شد، دستوری که با مخالفت‌های بسیاری همراه بود و تنها عکس‌العمل ترامپ در مقابل آنها این گفته بود: «این رئیس‌جمهور  ایالات متحده آمریکاست که تصمیم‌گیرنده است.» ترامپ در تازه‌ترین اقدام خود، بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) اعلام کرد کمک‌های مالی آمریکا به سازمان جهانی بهداشت را معلق کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا چندین‌بار طی روزهای گذشته سازمان  بهداشت جهانی را به جانبداری از چین و تلاش برای پنهان‌کردن اطلاعات اولیه در خصوص شیوع کرونا متهم کرده است. ترامپ در بیانیه‌اش، سازمان جهانی بهداشت را به «سوءمدیریت و پنهان‌کاری» در بحران ناشی از شیوع کرونا متهم کرد. ترامپ گفته است که این بیماری می‌توانست از همان آغاز مهار شود. او همچنین ادعا کرده سازمان بهداشت جهانی، «اطلاعات نادرست چین» درباره این ویروس را ترویج کرده است.از سوی دیگر مدت‌زمان زیادی تا انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا در سوم نوامبر باقی نمانده است و این امر دونالد ترامپ را بر آن داشته که در آستانه یکی از وخیم‌ترین بحران‌های اقتصادی آمریکا و در حالی که آینده سیاسی خود را در خطر می‌بیند، علاوه بر دستورات بی‌محابایش در خصوص قرنطینه، بودجه‌ای را برای بحران کرونا و مردم در نظر گیرد تا شاید نظر مخالفان و به‌خصوص افکار عمومی ‌را به عملکردش جلب کند. در همین رابطه «اصفهان زیبا» با مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا، گفت‌وگو کرده است. به گفته این تحلیلگر بین‌الملل هرچه دولت‌ها از قدرت و وسعت بیشتری در جهان برخوردار باشند، این بحران برای آنها گسترده‌تر خواهد بود. مطهرنیا چالش‌ها در جهان را یک تهدید همراه با فرصت برای کشورها تلقی می‌کند و می‌گوید که آمریکا به عنوان کشوری قدرتمند در تلاش برای تبدیل این تهدید به فرصت است و سعی در راضی نگاه داشتن مردم از نظر اقتصادی و تأمین نیازهای آنها در فضای کرونا دارد. این استاد دانشگاه همچنین از تحریم‌های آمریکا علیه ایران حتی در شرایط کرونایی می‌گوید و معتقد است این کشور حتی با میانجیگری و فشار سازمان ملل متحد دست به لغو تحریم‌ها نمی‌زند. در ادامه مشروح این مصاحبه را می‌خوانید.

 به واسطه تداوم شیوع کرونا در جهان، عملکرد قدرت‌های بزرگی همچون آمریکا در مواجهه با این بحران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اکنون نه‌تنها ایالات متحده آمریکا بلکه تمام دولت‌های حاکم بر کشورها که دچار کرونا شده‌اند، در چالشی بسیار عظیم برای نشان‌دادن کارآمدی خود به سر می‌برند. هرچه دولت‌ها بزرگ‌تر و به قولی بامشان بیشتر باشد، طبعا برفشان نیز بیشتر خواهد بود؛ به این معنا که هرچه کشورها دارای قدرت بیشتری باشند با چالش‌های متعدد و قدرتمندتری مواجه خواهند شد. یک چالش در زمانی تبدیل به بحران می‌شود که وجوه تهدیدگونه آن پررنگ‌تر باشد. اصولا چالش‌ها هم نوعی تهدید هستند، هم فرصت و دولت‌های توانمند و کارآمد می‌توانند تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و از آن فرصت‌ها برای پیشبرد مقاصدشان استفاده کنند؛ لذا وقتی چالش‌ها تبدیل به بحران می‌شوند و صورت تهدیدگونه آنها فربه‌تر، آن زمان فرصت‌ها خود را نشان می‌دهند. کرونا از سوی سازمان بهداشت بین‌الملل به عنوان چالشی که جهان را تهدید می‌کند، مطرح شده است؛ لذا همه دولت‌ها در مقابل بحرانی قرار گرفته‌اند که باید تهدیدهای آن را محدود و آنها را به فرصت تبدیل کنند.

دولت آمریکا در ابتدای شیوع ویروس کرونا سعی در ارائه آمار و اطلاعات غلط به مردم کرد؛ اما این پنهان‌کاری عمر چندانی نداشت. چرا؟

ابتلا به بیماری کرونا در آمریکا روز به روز در حال افزایش است و آمریکایی‌ها با حجم وسیعی از مبتلایان کرونا به نسبت جمعیتشان روبه‌رو هستند. به‌طور طبیعی در یک کشور دمکرات نمی‌توان اخبار مربوط به بیماران کرونایی را پنهان نگاه داشت؛ چراکه پنهان نگاه داشتن آمار و ارقام در کشوری مانند ایالات متحده آمریکا بسیار سخت‌تر از کشوری مانند چین است و این امری پذیرفته شده است. شاید ترامپ در ابتدا سعی در این پنهان‌کاری به دلیل بالا بردن اعتبار خود داشت، اما با اپیدمی‌شدن این ویروس در ۵۰ ایالت آمریکا، کنترل این بیماری از دستش خارج شد و این سیاست به ضرر او و با افزایش بی اعتمادی نسبت به دولتش همراه شد.

در ابتدای بروز این ویروس، بیشتر نگاه‌ها به سمت دولت آمریکا به عنوان یک متهم در انتشار این ویروس بود. آیا هم‌اکنون و پس از گذشت چهار ماه از این بحران باز هم چنین نظری وجود دارد؟

بحران کرونا، بحرانی دست‌ساز و خودساخته دولت‌ها نیست. درحالی‌که انگشت اتهام بسیاری از کشورها به عنوان یک جنگ میکروبیولوژیک به سمت آمریکا بود، هیچ‌گونه سندی برای اثبات این اظهارات به دست نیامد و بسیاری از کسانی که در این زمینه و در اوایل شیوع کرونا در جهان مقابل آمریکا موضع گرفته بودند امروز از مواضع خود عقب‌نشینی کردند.

 آیا عملکرد دولت آمریکا به عنوان یک ابرقدرت و در مواجهه با بحران‌هایی همچون کرونا ضعیف نبوده است؟ عدم کنترل و مدیریت بحران از سوی ترامپ تا چه اندازه در کاهش تبدیل این تهدید به فرصت مؤثر خواهد بود؟

اگرچه دولت ترامپ تا به امروز عملکرد قابل‌قبولی را به‌خصوص در مواجهه با کنترل شیوع کرونا ارائه نداده است، اما این روزها در حال فعالیت برای جبران ناکارآمدی‌های خود به‌سر می‌برد. اختصاص یک‌هزار و ۲۰۰ دلار به هر شخص بالغ و ۵۰۰ دلار به هر کودک به‌عنوان کمک و هدیه کرونا تا سه ماه آینده ازجمله اقداماتی است که در این روزهای اخیر به دستور ترامپ انجام شد. از سویی دولت فدرال آمریکا ردیف مالی و بودجه معینی را برای همه کسانی که دچار کرونا شده‌اند به تصویب رساند؛ اقداماتی که کشور آمریکا با توجه به بحران اقتصادی و شیوع بیکاری بسیار به آنها نیاز داشت و ترامپ نیز از این موقعیت برای جبران اشتباهات خود استفاده کرد. به عبارتی آمریکا در وضعیتی بحرانی در مواجهه با کرونا قرار گرفته است و دولت نیز تلاش دارد از این موقعیت برای خود یک فرصت بسازد. آنچه واضح است آمریکا با شروع کمک به اقشار گوناگون مردمی‌ که دچار این بحران و بیماری هستند، می‌تواند این شرایط را تبدیل به فرصتی برای ایجاد محبوبیت به نفع خود کند. فراموش نکنیم که در ۱۰۰ سال گذشته میزان بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم آمریکا با روی کار آمدن ترامپ افزایش پیدا کرد و این موضوع در حافظه تاریخی آمریکا ثبت شده است.

به نظر شما این اقدام جدید ترامپ با توجه به شرایط آسیب پذیر مردم و نیاز اقتصادی آنها نظرهای منتقدانش را درباره او بر می‌گرداند و این موضوع به نفع او در انتخابات ریــاســت‌جمهــوری آیــنــده آمــریکا خواهد شد؟

اکنون با شروع کمک‌های دولت فدرال آمریکا به مردم در ایالت‌های گوناگون، باید دید مردم چه پاسخی به این عملکرد ترامپ خواهند داد. در آغاز بحران کرونا و با توجه به نظرسنجی‌ها، دیدگاه‌های مثبتی درباره کاندیداهای حزب دمکرات به‌وجود آمد؛ اما این نمی‌تواند آخر داستان باشد. پایان داستان زمانی خواهد بود که در ماه‌های آینده عملکرد ترامپ بار دیگر بررسی شود. آنچه مسجل است، تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با کاندیداهای ریاست جمهوری ایالات‌متحده آمریکا در هفته‌های پایانی منتهی به انتخابات است. ترامپ نیز در این شرایط بحرانی به هماوردی مثبت با کاندیداهای حزب رقیب خود پرداخته است، رقابتی که در آن از هر تلاشی برای جذب بیشتر آرا و کاهش مخالفان خود استفاده می‌کند. عملکرد ترامپ در صحنه سیاست داخلی و خارجی دارای ویژگی‌هایی مخصوص به خود است؛ اما ترامپی که به عنوان یک رئیس‌جمهور متزلزل وارد کاخ سفید شد، در عملکرد این روزهای او تثبیت بیشتری دیده می‌شود. اکنون باید منتظر ماند و دید آیا ترامپ می‌تواند از این بحران به نفع خود بهره ببرد و بر تعداد هواداران خود بیفزاید؟ همان‌گونه که دمکرات‌ها کوشیدند با روش‌هایی مانند استیضاح او یا ائتلاف میان دیگر رقبای ریاست‌جمهوری، نوعی همگرایی میان حزب دمکرات ایجاد کنند و برخی از کاندیداها را همچون «برنی سندرز» برای کسب قدرت بیشتر در مقابل ترامپ از حزب جمهوری‌خواه، کنار بگذارند.

اقتصاد آمریکا در عین قدرتمند بودن بسیار بدهکار است. با توجه به این موضوع تا چه زمانی می‌تواند در برابر این مشکلات برخاسته از بحران کرونا و تا زمان انتخابات ریاست جمهوری دوام آورد؟ 

این کمک‌ها تا سه ماه آینده به تثبیت رسیده و بودجه آن در دولت فدرال آمریکا تصویب و تأمین شده است. آمریکا به‌عنوان یک غول بزرگ اقتصادی در جهان مطرح است و آن‌قدر قدرت دارد که هر عطسه‌اش در عرصه اقتصاد باعث فروپاشی بسیاری از اقتصادهای پیشرو دنیا در عرصه‌ها و قاره‌های مختلف شود. بعد از رکود اقتصادی در ۱۹۲۹ و همچنین بحران اقتصادی در ۱۹۷۰ آمریکا در ۲۰۰۸ دچار بحران اقتصادی ناشی از مشکلات مسکن و تبعات آن شد: یکی از بزرگ‌ترین رکودهای اقتصادی آمریکا که بسیاری از رقبای اقتصادی این کشور همچون چین مجبور شدند برای نجات این ابر غول اقتصادی وارد عمل شوند؛ لذا باید دید در لایه‌های زیرین نظام سرمایه‌داری چه حرکت‌های به‌هم‌پیوسته‌ای وجود دارد؛ بدین معنا که هر آنچه در اقتصاد آمریکا رخ دهد می‌تواند کشورهای رقیب اقتصادی آمریکا، حتی چین، را دچار مشکل کند و در مقابل، آنها مجبورند برای نجات نظام سرمایه‌داری در جهان که به نوعی با آن عجین هستند، وارد عمل شوند. رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا گریبانگیر همه کشورهای جهان خواهد بود و هر یک به اندازه سهمشان از اقتصاد جهانی با آن روبه‌رو خواهند شد. غول اقتصادی آمریکا نیز به نسبت توانمندی‌های خود و سهمی‌که از اقتصاد در بازار جهانی دارد، ضربه خواهد دید. از طرفی بر اساس همان سهمی ‌که از بازار اقتصاد جهانی دارد، دارای قدرت است و بهتر از کشورهایی که این سهم از قدرت را از بازار اقتصاد جهانی ندارند، می‌تواند از این بحران اقتصادی عبور کند.

 آیا به این موضوع اعتقاد دارید که فضای اقتصاد جهانی بر اثر ضربه‌های کرونا شاید نتواند تا سال‌های طولانی به روزهای قبل از کرونا برگردد؟

جهان پساکرونا، جهان قبل از کرونا نخواهد بود. بازنگری در بسیاری از مسائل ازجمله ارکان قدرت اقتصادی در جهان ضرورتی است که آمریکا نیز همچون دیگر کشورها از آن گریزی نخواهد داشت؛ در نتیجه اقتصاد‌های کوچک نیز تحت تأثیر اقتصاد آمریکا با مشکلات بسیاری در دراز مدت مواجه خواهند شد.

به نظر شما آیا ترامپ می‌تواند با استفاده از شرایطی که کرونا برای او فراهم کرده است و علاوه بر تمرکز روی مسائل و مشکلات اقتصادی و اقناع نیازهای مردم کشورش (سیاست داخلی)، سیاست‌های اعمالی خود در رابطه با دیگر کشورهای جهان، همچون تحریم‌ها علیه ایران را ‌تغییر دهد؟ آیا این تغییر به نفع او در نظام بین‌الملل نخواهد بود؟

لغو تحریم‌ها علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا صورت نخواهد گرفت. این موضوع را نباید فراموش کرد که آمریکا حتی در دوران کرونا بعضی از سازمان‌ها و افراد در ایران را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد؛ پس نمی‌توان از او انتظار لغو آنها را حتی به بهانه وجود این بحران در جهان داشت. از طرفی ایالات متحده آمریکا علنا اعلام کرده است که تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه جمهوری اسلامی ‌ایران شکل می‌دهد تا با فلج‌شدن اقتصاد ایران، ما را مجبور به مذاکره کند؛ بنابراین هیچ‌گاه این فرصت را از دست نمی‌دهد. در خصوص وجهه آمریکا در جهان باید بگویم که آنچه ما تحت عنوان عدم محبوبیت آمریکا می‌بینیم تنها در تهران مطرح است و لغو تحریم‌ها علیه ایران از منظر جهانی باعث نمایش قدرت و افزایش محبوبیت آمریکا نخواهد شد. عملکرد این کشور در ایران و برای مردم ما غیرقابل قبول است و دنیا چنین دیدی را به آمریکا ندارد. آمریکا در ارتباط با تحریم‌های تهران و در شرایط بحران کرونا سیاست‌های خاص خود را در پیش گرفته است. آنچه در ارتباط با ملزومات پزشکی موردنیاز ایران و در باب کرونا است، هیچ‌گاه تحریم نشده و اکنون نیز در این لیست وجود ندارد. به گفته آمریکایی‌ها، آنها هیچ‌گاه ایران را در زمینه پزشکی تحریم نکرده‌اند: این ادعایی است که آمریکا در مقابل افکار عمومی‌جهان آن را مطرح کرد و دلایل خود را نیز به نمایش گذاشت. از طرفی آمریکایی‌ها از طرق گوناگون، از رئیس جمهور تا وزیر امور خارجه این کشور، بارها اعلام کردند که آماده ارسال کمک‌های خود به‌طور مستقیم به تهران در شرایط کرونا هستند. در واقع با این سیاست آمریکا افکار عمومی ‌را مورد هدف قرار داد و سعی در اقناع این موضوع کرد که آمریکا جدای از تحریم‌هایی که نسبت به ایران دارد، در زمینه کرونا و نیازهای پزشکی ایران هیچ محدودیتی ایجاد نکرده و حتی حاضر به کمک رسانی به تهران است.

پگاه ظاهری/خبر‌نگار

منبع: اصفهان زیبا

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, , , ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای