کد خبر: 485265
تعداد نظرات: 0 نظر
تاریخ انتشار: - 2020-04-16
شطرنج
علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی شطرنج دنیا شب گذشته موفق شد در یک دیدار تماشایی برابر قهرمان مشهور جهان، کارلسن نروژی به برتری دست یابد. شب گذشته فینال آنلاین بانتر کاپ سایت Chess24” “شاهد رقابت قهرمان حال حاضر جهان مگنوس کارلسن نروژی با علیرضا فیروز جا نفر اول ریتینگ داران جوان جهان بود.سایت یاد شده ساعاتی... مطالعه بیشتر »

علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی شطرنج دنیا شب گذشته موفق شد در یک دیدار تماشایی برابر قهرمان مشهور جهان، کارلسن نروژی به برتری دست یابد.

شب گذشته فینال آنلاین بانتر کاپ سایت Chess24” “شاهد رقابت قهرمان حال حاضر جهان مگنوس کارلسن نروژی با علیرضا فیروز جا نفر اول ریتینگ داران جوان جهان بود.سایت یاد شده ساعاتی قبل از آغاز بازی با این جمله  حساسیت بالای بازی را یادآور شد:

“کمربند ایمنی خود را ببندید! پاپ کورن را آماده کنید. امشب همه ما برای یکی از بزرگترین دوئل های سال شطرنج در جهان آماده می شویم: مگنوس کارلسن به مصاف  علیرضا فیروزجا خواهد رفت.مگنوس کارلسن قهرمان جهان از فرصت ستایش این استعداد فوق العاده استفاده کرده  و می گوید؛

 مسابقه برابر حریف ۱۶ ساله اش سخت ترین چالش او تاکنون خواهد بود.

به یاد نداریم کارلسن که در ۹سال گذشته قهرمان بلامنازع جهان بوده و نفر اول ریتینگ داران حال حاضر شطرنج جهان می باشد، قبل از رویدادی از حریف خودش تمجید کرده باشد.

یودیت پولگار بانو شطرنج باز تاریخی مجاری دقایقی قبل از آغاز بازی در اینستاگرام گفت:

همه در انتظار تماشائی ترین رویارویی سال

و این ها همه یعنی ،نابغه ایرانی به افکار جهان شطرنج تحمیل شده و بهترین های دنیا او را دنبال می کنند.

 نتایج دو شطرنج باز درتورنمنت که با حضور ۱۳۳بازیکن و ۱۳۱بازی از چندی قبل به صورت آنلاین آغاز شده بود و به صورت ۱۷بازی با فرصت زمانی سه دقیقه برای هربازیکن طراحی شده بود و هرکس زودتر به امتیاز ۸٫۵می رسید برنده دیدار می شد از قدرت بالای هر دو شطرنج باز در بازی سریع و فاصله آن ها با دیگر اساتید نامدار جهانی حکایت می کرد.

نتایج کارلسن در برابر شش استاد بزرگ

 • Carlsen – GM Pichot: 9-3
 • Carlsen – GM Cuenca: 8.5-0.5
 • Carlsen – GM Mamedov: 8.5-4.5
 • Carlsen – GM Cheparinov: 8.5-1.5
 • Carlsen – GM Grandelius: 9-1
 • Carlsen – GM Sjugirov: 9-0

 

نتایج فیروزجا در برابر پنج استاد بزرگ و یک استاد بین المللی

 • Firouzja – IM Skripchenko: 8.5-1.5
 • Firouzja – GM Oleksiyenko: 9-2
 • Firouzja – GM Fressinet 9-2
 • Firouzja – GM Bluebaum 9-1
 • Firouzja – GM Meier 8.5-2.5
 • Firouzja – GM Narayanan 9-6

شب قبل از مسابقه کارلسن برای غلبه روحی بر فیروز جا در سایت لی چس که علیرضا ماه ها  نفر اول ریتینگ داران آن با درجه ۳۲۷۵بود تلاش زیادی کرد وبا بازی های متعدد درجه خود را در شطرنج برق آسا به ۳۲۷۶رساند تا بالاتر از فیروز جا دیده شود و علیرضا را که جوان ۱۶ساله می باشد و از او ۱۳سال کوچکتر است تحت تاثیر قرار دهد،هر چند علیرضا در همان لحظات برای بردن کارلسن  نقشه می کشید و تدارک می دید.

بازی این دو که به صورت مستقیم از سایت آنتن پخش می شد از ساعت ۲۱:۳۰دقیقه به وقت ایران شروع شد.جالب اینکه این رویاروی که با شانزده مسابقه با نتیجه ۸٫۵بر ۷٫۵به سود فیروزجا به پایان رسید و در مجموع سه تساوی داشت  با مات شدن کارلسن شروع و به پایان رسید تا شب رویایی برای فیروزجا رقم بخورد.

بازی اول :علیرضا، کارلسن مات کرد.

شروع طوفانی نابغه با مهره سیاه نشان داد کارلسن شب سختی را سپری خواهد کرد .فیروز جا در حرکت ۶۷در حالی که تنها ۸ ثانیه زمان در برابر ۹ثانیه زمان کارلسن داشت ،کارلسن را در کمال تعجب با مات معروف رخ در عرض آخر شکست داد.

بازی دوم : تساوی و پیشتازی فیروزجا

بازی دوم دو شطرنج باز بعد از ۵۲حرکت در حالی که کارلسن ۲۸ثانیه و فیروزجا ۱۳ثانیه برای اتمام بازی داشتند به جهت نداشتن مهره برد و داشتن مهره اسب در بازی به تساوی رسید.

 

 بازی سوم: قهرمان جهان عقب ماندگی را جبران کرد

کارلسن بازی سوم را با مهره سفید در ۳۴حرکت و درحالی که ۵۰ثانیه زمان داشت و فیروزجا تا پایان بازی ۱۶ثانیه احتیاج داشت با مات کردن به پایان برد تا همه چیز در بازی سوم برابر شود.

بازی چهارم :نابغه خیلی زود دوباره پیش افتاد

علیرضا که مشخص بود روحیه خوبی برای این مچ تاریخی دارد بازی چهارم را با مهره سفید در حالی که کارلسن دفاع آلخین انتخاب کرده بود در ۵۳حرکت با پیروزی پشت سرگذاشت.کارلسن برای پایان بازی تنها یک ثانیه و فیروزجا ۹ثانیه زمان داشتند.

بازی پنجم:کارلسن با سفید دوباره پیروزشد

علیرضا در برابر کارلسن دفاع روی لوپز انتخاب کرد و خیلی زود در ۲۷حرکت  بازی را درحالی که کارلسن ۱:۴۴دقیقه ثانیه زمان داشت و فیروز جا از زمان بازیش ۲:۰۷ثانیه سپری شده بود واگذار کرد تا تابلوی امتیازات در عدد۲٫۵برابر شود.

بازی ششم :دومین تساوی نبرد

کارلسن با مهره سیاه یک پیاده پیش بود ولی فیل های ناهمرنگ دو قهرمان بازی را در حرکت ۶۷به تساوی کشاند تا برتری ۲ثانیه ای زمان کارلسن هم ارمغانی برایش نداشته باشد.

بازی هفتم :روز ؛روز نابغه است

نابغه که بازی قبلی با مهره سیاه را در دفاع لوپز خیلی زود از دست داده بود ،این بار با انتخاب دفاع سیسیلی در ۴۷حرکت کارلسن را مجبور به شکست کرد .کارلسن که ۹ثانیه زمان برابر ۷ثانیه فیروزجا داشت یک رخ کامل نیز عقب بود تا چاره ای جز شکست نداشته باشد.

بازی هشتم :قهرمان جهان عقب نمی نشیند.

کارلسن خیلی زود نتیجه را برابرکرد.او با مهره سیاه در ۶۷حرکت با انتخاب دفاع تکراری آلخین فیروزجا را که تنها ۶ثانیه تا پایان بازی زمان داشت با اندوخته زمانی ۲۳ثانیه شکست داد تا دوباره هر دو شطرنج باز در امتیاز ۴برابر شوند.

بازی نهم :زمان کارلسن به پایان رسید

نابغه ایرانی بازهم جلو افتاد؛زمان بازی در حرکت ۷۱بازی در وضعیت کاملا مساوی و در حالی که فیروز جا تنها شش ثانیه زمان داشت برای کارلسن به پایان رسید تا این بار کارلسن  برخلاف رقابت پر حاشیه قهرمانی سریع جهان که فیروز جا بازی را با پایان زمان از دست داده بودشکست را پذیرا شود.

بازی دهم :سومین و آخرین تساوی

کارلسن دوباره دفاع آلخین انتخاب کرد.برتری یک پیاده ای فیروزجا در حالی که هر دو شطرنج باز زمان مناسبی برای به پایان رساندن بازی داشتند کفاف برد فیروزجا را نمی دادو خیلی زود هر دو قهرمان به تساوی در حرکت ۳۵رضایت دادند.

بازی یازدهم:کارلسن دوباره همه چیز برابرکرد

قهرمان ۹ساله جهان شطرنج در حالی که ۴۰ثانیه زمان دراختیار داشت ، این بار فیروزجا را که دفاع سیسلی دوباره انتخاب کرده بود و تنها ۱۶ثانیه اززمانش باقی مانده بود  در ۲۹حرکت شکست داد تا هر دو شطرنج باز ۵٫۵امتیازی شوند.

بازی دوازدهم:کارلسن برای اولین بار در مچ پیش افتاد

دومین برد پیاپی قهرمان جهان در حالی که تنها ۲صدم ثانیه به پایان زمانش  باقی مانده بود با اشتباه فیروز جا در حرکت ۶۷اتفاق افتاد ،کارلسن  با مهره سیاه دفاع روی لوپز انتخاب کرد و در نهایت در حالی که زمانش داشت به پایان می رسید و فیروز جا برنده بازی می شد از اشتباه حریف جوانش استفاده کرد و فیروزجا را مات کرد تا نتیچه مچ را ۶٫۵بر۵٫۵به نفع خود کند.

بازی سیزدهم:قرار نیست آب خوش از گلوی قهرمان جهان پائین برود.

بعد از باخت بازی قبل ،فیروزجا قبل از حرکت اول خود جرعه ای آب نوشید و با شروع دفاع سیسیلی در ۳۰حرکت با داشتن ۴۹ثانیه زمان ،کارلسن را که ۵۱ثانیه زمان داشت را مجبور به قبول شکست کرد تا هیجان به اوج خود برسد.تابلوی امتیازات در ۶٫۵برابر است .چهار بازی دیگر باقی مانده است و قهرمان کسی است که زودتر امتیاز ۸٫۵ببیند.

بازی چهاردهم :دومین برد پیاپی نابغه ایرانی

کارلسن که در دو دور قبل برای اولین بار در مچ دو بار پیاپی پیروز شده بود ،خیلی زود دبل شد تا فیروزجا در حساسترین لحظات مچ ۷٫۵امتیازی شود. فیروز جا با مهره سفید با داشتن زمان ۴۰ثانیه در برابر ۱۲ثانیه کارلسن ،در حرکت ۳۷کارلسن را که در شبکه ماتی گرفتار شده بود به زیر کشید تا امیدها را برای بردن این مچ تاریخی بیشتر کند.

بازی پانزدهم :قهرمان جهان راحت باج نمی دهد

این بارکارلسن با مهره سفید در یک بازی سراسر تهاجمی در ۲۹حرکت با اندوخته زمانی ۱:۰۹ثانیه در برابر ۳۶ثانیه فیروزجا ؛شبکه ماتی را برای علیرضا ایجاد کرد تا نتیجه امتیازات هر دو شطرنجباز ۷٫۵شود.

بازی شانزدهم:فیروزجا تاریخ سازشد

فیروز جا با مهره سفید قدر لحظات دانست و در یک بازی زیبا و تاکتیکی که ۶۵حرکت طول کشیدبا داشتن ۱۵ثانیه زمان در برابر۸٫۵ثانیه کارلسن در دفاع سیسلی در حالی که از اواسط بازی به بعد موتورهای جستجوگر شطرنجی وضعیت او را برنده می دیدند بر حریف سمج و کاربلد خود غلبه کرد و مانند شروع مچ کارلسن رامات کرد .

در پایان فیروزجا با مهره سفید ۳برد،با مهره سیاه ۴بردو با مهره سفید سه تساوی کسب کرد و ۸٫۵امتیازی شد و کارلسن با مهره سفید۴برد،با مهره سیاه ۲بردو با مهره سیاه ۳ تساوی کسب کرد . ۷٫۵امتیازی شد.

حالا جهان شطرنج منتظر رویاروی این دو در ابرتورنمنت آنلاینی هستند که با ابتکار کارلسن از۳۰فروردین تا ۱۴اردیبهشت با حضور ۸تا از بهترین های جهان با ۲۵۰هزار دلار جایزه آغاز خواهد شد، هستند. پیش بینی های مفسرین  و بزرگان شطرنج جهان رویاروئی این دو شطرنج باز خیلی زود به فینال مچ قهرمانی جهان ختم خواهد شد که بعد از پایان مسابقه در توئیت های مختلف هم به آن اشاره کردند.

ارسال به تلگرام
برچسب ها: برچسب‌ها:, , ,
ارسال به دوستان
انتشار یافته: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ها
چندرسانه ای